Yazılımın Sorunsuz Çalışması İçin Ne Yapılmalıdır?

Yazılım sektöründeki en önemli unsur yazılımın stabil (sorunsuz) çalışmasıdır. Bir yazılımın sorunsuz çalışması için neler yapılması gerektiğini, hangi aşamalardan geçmesi gerektiğini makalemizin içeriğinde bulabilirsiniz.

 Kontrol Aşaması

Bitirmiş olduğunuz bir yazılımın ilk aşaması olan kontrol aşaması yazılım alanındaki en önemli aşamalar dan birisi olup, genel hata ayıklama işlemi bu aşamada belirlenir. Bu aşamada yazdığınız yazılımı çalıştırarak üzerinde bulunan button, textbox vb. gibi görsel öğelerin ve arka planda bulunan kodların doğru olarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.

 Debug (Hata Ayıklama) Aşaması

Debug yani hata ayıklama aşaması belirlenen sorunların çözümlenmesi için gerekli olan aşamadır. Debug aşamasında belirlediğiniz hataya sebebiyet veren kodların hangi satırda ve hangi öğe ile etkileşimde olduğu belirlenerek, soruna doğrudan müdahale edilir. Debug işlemi tamamlandıktan sonra program tekrar kontrol aşamasına dönerek bir kez daha kontrol edilir.

 Yazılım Hataları Nasıl Kontrol Edilir

Yazılım hataları birçok sebepten olabilir. En sık görülen hatalara örnek olarak, yazılımın farklı işletim sistemlerine uyum sağlamaması, farklı donanım özelliklerine adapte olamaması vb. gibi etkenler yazılım sektöründe başlıca görülen hatalardan birkaçıdır. Yazılım kontrolü ile ilgili olarak aşağıdaki maddeleri uygulayarak yazılımınızın stabil bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

1- Yazılımınızı Farklı İşletim Sistemlerinde Test Etmelisiniz.

2- Kaynak Kodlarınızı Yazılımınızı Tamamlamadan Önce Bir Kez Daha Kontrol Etmelisiniz.

3- Yazılımınız İçin Bir Donanım Kullanıyor İseniz Donanımın Genel ve Teknik Özelliklerini Belirlemelisiniz.

4- Yazılımınızı Ayrı Donanım Özelliklerine Sahip Bilgisayarlar da Denemelisiniz.

Bu adımları takip ederek mevcut yazılımınızı mümkün oldu kadar sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda ileride karşılaşabileceğiniz muhtemel sorunların çözümlerin de bu adımlar sayesin de daha ayrıntılı bilgiye sahip olarak olası sorunları daha hızlı bir şekilde çözümleyebilirsiniz.