Yazılım Sistemleri Nasıl Sınıflandırılmaktadır?

Yazılım Sistemleri Nası Sınıflandırılmaktadır?

Yazılım sistemleri günümüz mesleklerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Son zamanlarda ülkeler öğrencilerini yazılım konusunda teşvik etmekte ve bu yönde ülkemiz programlarında burslar dahi verilmektedir. Yazılım sistemleri özellikle teknolojik alanda ülkelerin başta olmak üzere kurumların güvenliği, siber saldırılara karşı savunması onun dışında iletişimde hız ve kalite seviyesinin dünya standartlarına gelmesinde çok önemli bir faktördür.

Öğrenciler tercihlerini yaparken artık yazılım ile alakalı bölümleri tercih etmekte bu alanda çalışmalar yapmakta ve hatta önem seviyesi o derece yüksek seviyeye varmış duYazılım Sistemleri Nası Sınıflandırılmaktadır? rumda ki ülkeler birbirlerinin savunma yazılımlarını, siber saldırı ve teknolojik alanda yapılan sanayi ürünlerinin yazılımlarını elde etmek için ajanlar dahi görevlendirebilmektedir.

Günümüzde bu seviye önemli olan yazılım ve sistemleri hakkında kısa bilgi verelim.

Yazılım Sistemleri Nası Sınıflandırılmaktadır?

-Bilimsel Mühendislik yazılımları başta olmak üzere

-Görüntüsel Yazılımlar

-Mesleki ve Ticari Yazlımlar ( en çok tercih edilen)

-Sistem Yazılımları sonrasında İşletim Sistemleri Derleyicileri ve özellikle Editörler dâhil olmak üzere debug programları ve Yapay Zekâ Yazılımları dediğimiz yazılımlar bulunmakta ( en masraflı ).

Programlama Dillerinin Sınıflandırılması

-Seviyelerine göre ( zorluk kolaylık)

-Uygulama genişliği ve alan bilgisine göre

-Öncelikle seviyelerine göre programlama sonrasında dilinin insan anlayışına yakınlığı ve insana yakın çok yüksek programlama dilleri dbase ve access gibi olmak üzere.

– Yüksek seviyeli programlama dilleri (Fortran, Basic, Pascal)

– Orta seviyeli programlama dilleri

– Sembolik makina dilleri arasında elbette ki Assembler Makinaya yakın olan ve ikinci olarak uygulama alanlarına göre sınıflandıracak olursak ilk olarak bilimsel ve mühendislik dilleri olan Fortran, C, Pascal sayabiliriz.

Sonrasında sistem programlama dilleri olarak C, Assembler söyleyebiliriz en önemli alanlardan biri olan veri tabanı dilleri arasında Dbase, Clipper sayabilmekteyiz. Özellikle yapay zekâ dilleri konusunda Prolog, LISP sayılırken alternatifler üretilmektedir. Son olarak genel amaçlı ise C, Pascal, Basic saymaktayız.

Yazılım sistemleri bugünün en önemli konusu olması yanında önümüzde ki yıllarda değerini daha üst seviyelere çıkaracaktır çünkü günümüzde gerçekleşecek olan ilk dünya savaşı sanayi ve yazılım sistemleri üzerinden meydana gelecektir. Öyle ki seçimlere müdahalelerden, diğer düşman ülkenin tanklarını hareket ettirmeyecek güce, uçakların havalanmamasını sağlayacak güce iyi bir yazılım sistemi kadrosu ile ulaşabilirsiniz bu yönde çalışmalarda ülke ve kurum bazında son hızda devam etmektedir.