Süpermarketler İçin Mağaza Dekorasyonunun Önemi

Süpermarketler İçin Mağaza Dekorasyonunun Önemi

Her geçen gün artan tüketim ve tüketici sayısına paralel olarak eskiden mahalle bakkalı olarak adlandırdığımız minik dükkanların yerini adım başı her yerde bulabileceğimiz “süpermarketler” aldı. Talep bu kadar artınca marketlerin daha dikkat çekici da Süpermarketler İçin Mağaza Dekorasyonunun Önemiha rahat daha pratik olma gerekliliği ortaya çıktı. Bu hızlı düzene ayak uydurmak isteyen tüm kurumlar kendilerine farklı stratejiler belirledi. Kimi çok ürün çeşidi sundu, kimi daha uygun fiyatlıyı gözler önüne serdi, kimisi ise doğal ürünleri sattığını iddia etti.

Peki, tüm bunların yanı sıra Süpermarketlerde dekorasyonun ne kadar önemli olduğu unutuldu mu? Elbette hayır. Raf düzeninden ürünün nerede konumlandığına kadar her şey önemlidir. Önemli olan bir diğer nokta ise, renklerin ve ürünler dışındaki objelerin de uyumu ve dikkat çekiciliğidir. Her marketin kendine ait bir ruhu ve konsepti olmalıdır.

 

Süpermarketler İçin Mağaza Dekorasyonunun Önemi denildiğinde her kurumun aklına başka bir fikir gelmektedir. Elbette ortak noktalar, ortak olması gereken kurallar da vardır. Hatta bu kuralları denetleyen firmalar bile bulunmaktadır. Bu firmaların dışında ise, marka sahipleri orta katlardaki raflar için bir sürü para dökmektedir.

 

Çünkü insanların göz hizasındaki ürünlerin daha çok satıldığı bir gerçektir. Bunun yanı sıra çocuklar için satılacak ürünler ise alt iki rafı almak için birbirleri ile savaşmaktadır. Çünkü yine çocukların göz hizası ancak bu iki raf için geçerlidir. Tüm bu düzenlemelerin yanı sıra, süpermarketler kendilerini farklı ve özel kılacak bir şeyler yapmalıdırlar ki belirledikleri hedef kitleye ulaşabilsinler.

Diğer Marketlerden Farklı Olabilecek 5 Dekorasyon Önerisi

  1. Bu madde dekorasyondan çok düzenle ilgili de denilebilir. Dikkat ettiyseniz genel olarak sebze-meyve bölümleri marketlerin girişindedir. Fakat bu durum meyve ve Süpermarketler İçin Mağaza Dekorasyonunun Önemisebzelerin ilk alınması yüzünden alışveriş arabası içerisinde ezilmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle kasalara daha yakın bölümlere meyve-sebze bölümlerini koymak müşterilerinizi düşündüğünüzü gösterecektir.
  1. Her bölümü kendi içerisinde farklı bir ülke ya da şehirmiş gibi dekore edebilirsiniz.
  1. Müşterilerinizin bütçelerini düşündüğünüzü belli etmek için kapı girişinde kalem ve alınacaklar listesi bulundurarak aslında aklılarında olmayan bir ürünü almalarını da sağlayarak 2 türlü kazanç elde edebilirsiniz.
  1. Eğer bir süpermarket zinciri iseniz, her bir şubenizi başka bir renkte konseptlendirebilirsiniz. Böylelikle tek tipleşmenin önüne geçmiş olursunuz.
  1. Ve son olarak market sepetlerini veya arabalarını tek tip yapmak yerine küçük-orta-büyük gibi 3 farklı boyutlarda yaparak müşterilerin ihtiyaçlarının sığacağı kadar olan sepeti/arabayı almalarını sağlayabilirsiniz.