Rustik Dekorasyon Nedir?

Rustik Nedir?

Köy evi ya da köy görünüşü veren, kırsal

 Dekorasyon?

Bir yeri süsleme ve dekor yapma işidir.

Rustik Dekorasyon?

Süsleme yapılacak yerin köy yaşamına uygun malzeme ve köy yaşamını andıran şekilde düzenlenmesidir.

İmkânların sınırsız olduğu günümüzde birçok dekorasyon çeşidi vardır. Dekorasyonu yapılacak yerin sahibi kendi zevk ve arzularına göre seçim yapabilir. Rustik dekorasyon doğayı modern tarzla birleştirmektir. Rustik tarzın daha çok görüldüğü yerler Avrupa’da bulunan evlerdir. Fakat farklı ülkelerde de yayılmaya başlamış bir tarzdır.

Rustik Dekorasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rustik dekorasyonun merkezinde doğallık vardır. Minimalist yaşam tarzıyla bağdaştırılabilir. Peki ya minimalizm nedir?

Minimalizm: Hayatı sade ve en basit haliyle yaşamadır. Bu nedenle evinizi rustik tarzda dekore etmek istiyorsanız işiniz hiçte zor değil. Şimdilerde sürekli katlanarak artış gösteren tüketim sevdası hem sonu gelmeyen bir hırsa hem de istediğini gerçekleştiremediği zaman depresif karaktere bürünen bireylere yol açıyor. Oysa mutlu olan çoğu insan gözlendiğinde sade bir yaşam tarzı benimsediği görülür. Bu sadeliği renklerin doğal tonlarında ve en önemlisi toprak rengi ve tonlarında bulmanız mümkün. Yalnız bu renkler koyu tonlar olduğundan dekore edilen yerin boğulmamasına ve aydınlık olmasına dikkat edilmelidir. Doğada bulunan malzemeler doğaya zarar vermeden alınıp dekore edilecek yer için kullanılır hale getirebilir. Bu tarz evlerde döşemeler zeminden tutun da tavana kadar ahşap yapılmaktadır. Yalnız dikkat edilmesi gereken bir husus da eskilerin izini dekore edilecek yere taşımaktır. Eski yılların izlerini modern tarzda dekore edilecek yere uyarlamak rustik dekorasyonun en başarılı örneklerinin verilmesini sağlar. İşlenmemiş malzemeler de bu dekorasyonun bir diğer püf noktasıdır.

Rustik Dekorasyon Parçaları Nelerdir?

Mumlar, etnik desenli ve ağaç detaylı mobilyalar veya deri koltukluklar da olabilir. Sandalye ve koltuk üstlerinde desenli battaniye veya örtüler, ahşap malzemeden tavan ve zemin, işlenmemiş ağaç malzemeden yatak başlığı, taş duvarlar veya kabartma görünümü veren duvar kağıtları, hasır stor perdeler, çiçek ve kozalaklar vb. doğaya ait şeyler ve kilim desenli sandalye, minderler ve bakır cezve gibi…