Kronik Hastalıklar

Kronik kelimesi herhangi bir olgunun ya da olayın sürekli ve periyodik olarak tekrar ettiği durumlar için kullanılır. Birçok farklı durum için kullanılsa da en çok sağlık sektöründe kullanılan kronik kelimesi, sağlık terimi olarak kalıplaşmış ve dilimize yerleşmiştir.

Tıp dilindeki anlamı ise; bir hastalığın uzun süre tedavi edilememesi sonucu devam etmesi ya da hiç tedavi edilememesi durumudur. Kronik terimi, tedavi için bütün yolların denenmesine rağmen hastalığın iyileşmemesi, istenmeyen durumun giderilememesi ve hastalığın sürekli kendini tekrar etmesidir. Sürekli gözetim altında tutulması ve bakım gerektiren hastalıklar da kronik hastalık olarak nitelendirilir.

Kronik Hastalıklar;

Kronik kelimesinin tıp dilinde kalıcı bir yer edinmesinin en büyük nedeni, birden çok hastalığın kronik olarak nitelendirilebilir olmasıdır. Bu hastalıkların en sık rastlanılanları ise: Kronik bronşit, kronik diyabet hastalığı, kronik astım ve kronik hipertansiyon hastalığıdır.

Kronik bronşit: kronik hastalıklar içinde en sık görülen hastalık türüdür. Art arda devam eden bir öksürük krizi şeklindedir ve arkasından da mukus akıntısı olur. Vücut direnci düştüğü ve kişi soğuk aldığı durumlarda nüks eder.

Kronik diyabet hastalığı: Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu hastalık, pankreasın insülin üretiminde yetersiz kalması ve sonucunda vücutta şeker seviyesinin yükselmesidir. Hastalık tam bir iyileşmeye asla uğramaz ve sürekli insülin iğneleriyle tedavi gerektirir.

Kronik astım: Akciğer iç hava yollarında yaşanan iltihaplanmadır. Hastada alerjiye ve enfeksiyonel hastalıklara sebep olur. Astım bronş olarak da adlandırılır, hava yollarında şişlik kızarıklık yaşanması durumudur.

Kronik hipertansiyon: Damarlar yoluyla vücudu ve iç organları dolaşan kanın, bu dolaşım esnasında damarlara fazla basınç yapması ve buna bağlı olarak tansiyonun yükselmesidir. Yüksek tansiyon nedeninin en kısa açıklaması; alınan besinlerle harcanan enerjinin dengeli olmamasıdır.