Gerçek Online Fal

Evrensel bir inanış olan falcılık ortaya çıkışından itibaren insanoğlunun vazgeçilmez ritüeli olarak süregelmiştir. Gelecekte neler olacağına dair bilgisi ve bunu bilebilecek gücü olmaması nedeniyle insanlar geleceği görebilme yeteneğine sahip falcılara başvurmuşlardır. Yazgısını öğrenebilmenin ancak gerçek fal baktırmak suretiyle mümkün olduğuna inananlar falın ticari bir boyut kazanmasına neden olmuşlardır. İnsanoğlunun hayatı boyunca nelerle karşılaşabileceği konusundaki bitimsiz merakı fal için kullanılan yöntemlerin ve araçların çeşitlilik kazanmasını sağlamıştır.

Türk toplumunda süreç içerisinde inanışlar değişse de fal her daim varlığını devam ettirmiştir. Şaman inancında şamanlar kehanette bulunurken Osmanlı’da bu görevi müneccimler sürdürmüştür. Günümüzde ise bu fonksiyonu falcılar yerine getirmektedir. Kaderinde neler olacağını öğrenmek için falcıların kapısını aşındıranlar olduğu gibi netten fal baktırmayı tercih edenler de mevcuttur.

Kahve falı Türk insanının en çok başvurduğu fal çeşididir. Her evde Türk kahvesinin bulunduğu göz önüne alınırsa kahve falı baktırmanın neden bu kadar kolay ulaşılabilir olduğu anlaşılabilir. Arkadaşlar arasında keyifli bir sohbet eşliğinde kahve içilmesi, ortamda mutlaka kahve falı bakan birinin varlığı nedeniyle sohbet konusu mutlaka kahve falına gelmektedir. Eğlence amaçlı fal baktıranların yanında paralı sanal kahve falı baktıranlar da mevcuttur. Fal türleri insanoğlunun gelişimi ve değişimiyle paralel olarak çağa ayak uydurmuştur.

Teknolojinin gelişmesi internet üzerinden fal baktırmayı olanaklı kılmıştır. Günümüz insanı trafik yoğunluğu, zaman darlığı, kitle iletişim araçlarına kolay ulaşabilme nedeniyle internetten fal baktırma yöntemini tercih etmektedir. Çeşitli internet sitelerinde yüzlerce falcı bulunmakta, arama çubuğuna kahve falı baktır indir yazarak bu falcılara ulaşmak mümkün olmaktadır. Fal bakmada modern yöntemler ortaya çıkarken geleneksel fal bakma yöntemleri de varlığını sürdürmektedir. Fal baktırma ortamda sınıfsal farklılıkları ortadan kaldırmakta, cinsiyet gözetmeksizin herkes geleceğin neler getireceğini merak etmektedir. Kahve falının farklı kültürel yapıdaki bireyleri birleştirme özelliği nedeniyle diğer fallara kıyasla daha sosyal bir inanış olduğu söylenir. Kahve telvesinin kolay yorumlanabilme özelliği çok sayıda insanın kahve falı bakmasına olanak sağlamıştır. Kahve falının insanlığın gelişimiyle birlikte süreç içerisinde daha da evrileceği öngörülebilir.

Bir yorum

  • Aziz

    online falın gerçeği olurmu buna anlam veremedim bu konu hakkında görüşlerim her zaman olumsuz olmuştur bence son zamanlarda yükselen mobil uygulamalar bu konu üzerinde araştırma içerisine girmeli