Genel Kültüre Yararlı Filmlerin Adları Nelerdir ?

Genel Kültüre Yararlı Filmlerin Adları Nelerdir ?

Bazı filmleri tüm insanların izlemesi gerekmektedir. İnsanlara farklı bakış açısı kazandıran, genel kültüre yararlı filmlerin bazıları şunlardır:

V For Vendetta

V For VendettaV For Vendetta, 2006 yılında gösterime giren Amerikan-Almanya ortak yapımı bir filmdir. Bu film çizgi romandan sinemaya uyarlanmıştır. Başrollerinde Hugo Weaving ve Natalie Portman bulunmaktadır. Otoriteye karşı tek bir kişinin başlattığı ayaklanmanın, nasıl herkes tarafından benimsenerek desteklendiği anlatılır.

Otomatik Portakal ( Clockwork Orange)

Otomatik Portakal, Anthony Burgess’in kitabından alınarak sinemaya uyarlanmıştır. Filmin yönetmeni Stanley Kubrick’tir. Kubrick’in eşsiz zekası bu filmde de kendisini göstermiştir. Şiddet eğilimi ve şiddetten kurtulma çalışmaları bu filmde ele alınmıştır.

Guguk Kuşu ( One Flew Over The Cuckoo’s Nest)

Guguk Kuşu, Ken Kesey’in romanından sinemaya uyarlanmıştır. Film Akıl hastası numarası yapan bir mahkumun, akıl hastanesinde yaşadıklarını konu alır. Ayrıca bu film Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından önemli filmler arasına seçilerek; filmin ABD ulusal film arşivinde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Schindler’in Listesi ( Schindler’s List)

Schindler’in Listesi film, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin uygulamış olduğu soykırımda binlerce insanın hayatını kurtaran Oscar Schindler’i konu almaktadır. Filmin yönetmeni Steven Spielberg’dir.

Donnie Darko

Donnie DarkoDonnie Darko filminin yönetmeni Richard Kelly’dir. Filmde paralel evren, fantastik ve gerilim içerisinde anlatılmaktadır.

Dövüş Klübü (Fight Club)

Fight ClubDövüş Klübü filmi Chuck Palahniuk’ın kitabından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmde şizofreni hastalığına yakalanan birinin soluksuz yolculuğu anlatılır.

Amelie

AmelieAmelie filminde Audrey Tautou başroldedir. Amelie kalp rahatsızlığı olduğu iddiası ile babası tarafından diğer tüm çocuklardan uzakta tek başına yetiştirilmiştir. Bu da Amelie’nin hayal gücünü fazla geliştirmiştir. Film Amelie’nin bir anda değişen hayatını konu edinmektedir. Genel kültürü arttıran filmlerin başında gelmektedir.