Futbolun Genel Kuralları Nelerdir?

Futbolun Genel Kuralları Nelerdir?

Futbol, takım oyunu ile ortaya çıkan önceleri erkek daha sonraları bayanlarında katılmasıyla hem erkek hem de bayanların oynadığı tam bir dayanışma oyunudur. FUTBOL KAÇ KİŞİYLE OYNANIR?

Futbol oyunu iki takım kurulmak şartıyla toplamda 22 kişiden oluşur yani 11 ‘ er kişilik iki takımdan meydana gelir

 FUTBOL VE SAHA İÇERİSİNDEKİ HERŞEY. 

Futbol müsabakalarında saha 11 kişi as oyuncu ve 7 yedek ile birlikte toplamada bir takımın 18 oyuncusu bulunur ve saha dışında her takımın oyuncuları yönetmesi için bir antrenör bulunur bunlara teknik direktör denir. Her takımın 3 oyuncu değiştirme hakkı bulunmaktadır ve bu 3 oyuncu değişikliği kullanılırken akıllı ve zekice olmak gerekir bazen iş tamamen stratejiye dönüşebilir. Oyun alanında maçı idare etmek için hakem bulunur hakemler toplamda 4 tanedir birisi orta hakem 2 yan hakem ve ilave yardımcı hakemden ibarettir.

Hakem oyun içerisinde faul ve disiplinsiz hareket sergileyen oyunculara yaptığı hareketlere bakarak yumuşak müdahalelere önce uyarı devam edilirse sarı kartına başvurur. Fakat oyun içerisinde çok sert müdahaleler ve küfür gibi ahlaksız davranışların cezası da kırmızı karttır ve oyuncu oyundan atılır. Saha içerisinde top kale yönünden dışarı çıkarsa aut sahanının yanlarından dışarı çıkarsa taç olur. Auta giden topa müdahalede bulunan rakip karşı takıma korner kazandırmış olur.

Kaleden itibaren başlayan ve oldukça büyük bir ceza sahası içi bulunur bu çizginin içinde ayrı olarak bir de kaleci çizgisi bulunur ve kaleci bu çizginin dışında elle topa değerse rakip çift vuruş kazanır. Ceza sahası içinde herhangi bir rakip oyuncu düşürüldüğünde düşürülen takım penaltı kazanır ve penaltı mesafesi 11 metredir.

Futbolda oyun süresi ilk ve ikinci yarı olmak üzere 45 ‘ er dakikadır toplamda 90 dakika oynanan sürede oyun içerisinde mutlaka sakatlanmalar veya başka sebeplerden dolayı oyun durur. Oyunun durduğu sürelerde hakem kronometresini durdurur. İlave yardımcı hakem ise maçın 90. dakikasında eline tabela alarak oyunun durduğu süreleri oyun süresinin içeresine ekler.

Futbolun Genel Kuralları Nelerdir?

Futbolun Genel Kuralları Anlatan Görsel 1.1

 FUTBOLUN GÜZELLİĞİ 

Futbol, sadece oyuncuların top oynamaya çıktığı yer değildir futbolda saygı, sevgi, kardeşliğin temeli vardır ve oyuncularda bunun bilincinde olarak oyunlarını oynarlar birde taraftarlar devreye girdiğinde futbol o kadar zevkli hale gelir ki hatta bunu oyunculara da hissettirerek oyuncuları motive ederler. Ama maalesef günümüzde böyle değil taraftarlar desteklediği takımların maçlarına gitmek istemiyorlar nedenini pek bilen yok belki istemediği şeylerle karşılaşıyor olabilirler ancak her ne olursa olsun taraftarlar bazen takımı sırtlayabilir. Bazen fedakârlık yaparak kulüpleri ayakta tutabilir.