Çıplak Gözle Görebileceğimiz Yıldızlar

Yıldızlar geceleri gökyüzüne baktığımızda görünen parlak cisimlerin en kalabalık olanlarıdır. Gökyüzünde bulunan yıldızlar farklı boyut ve parlaklığa sahiptir. Boyut ve parlaklıkları uzaklık ve büyüklüklerine bağlıdır. Aysız ve berrak bir gecede yıldızların görünürlüğü artar ve görünür yıldızların sayısı yaklaşık 7.000 tanedir. Büyük Ayı, Küçük Ayı ve yine burç kuşaklarına adını veren İkizler, Akrep, Balık vb. pek çok takımyıldızı vardır. Yıldız sanılan takımyıldızı üyelerinin arasında galaksi olanlar da bulunur.

Çıplak Gözle Görülen Yıldızlar

Sirius

Gece gökyüzünün en parlak yıldızıdır. Özellikle çok pırıltılı bir şekilde rahatlıkla görülür ve bu parlaklık “çok çok yakın” algısı uyandırıyor. Sirius, 8.6 ışık yılı mesafe ile Güneş’e yakınlık bakımından yedinci sıradadır.

Canopus

Güneş hariç, Sirius’tan sonra gökyüzündeki en parlak ikinci yıldızdır. 0.72 kadir parlaklığı vardır. Canopus bir güney yarım küre yıldızıdır.

Arcturus

Gökyüzündeki en parlak dördüncü yıldızdır. Parlaklığının sebebi, dünyaya yaklaşık 36.5 ışık yılı yakın ve dev yıldız olmasından da kaynaklanıyor.

Capella

Tek bir yıldız değildir. Birbirinin çevresinde dönen iki sarı yıldızın olduşturduğu yıldız sistemidir.

Rigel

Kış aylarında rahatça görülür ve Avcı (Orion) Takımyıldızı’nda yer alır ve çok parlaktır. Aynı zamanda Dünya’ya ile arasında devasa bir uzaklık bulunuyor.

Procyon

Güneş’in 1.4 katı büyüklüğe sahip ve F tipinde bir yıldız olarak bilinir. Kütlesi çok fazladır bu ışıma gücü olarak Güneş’ten 7 kat daha fazla olmasının nedenidir.

Achernar

Gece gökyüzünde gördüğümüz en parlak yıldızlardan birisidir ve görünen yıldızlar sıralamasında yer 9. sırada yer alıyor.

Betelgeuse

Orion takımyıldızında yer alır. Yıldızın kütlesi, Güneşten yaklaşık olarak 15 kat daha fazladır.

Vega

Güneşten yaklaşık 2.1 kat daha fazla olan kütlesiyle bir anakol yıldızıdır.