Avukat Nasıl Olunur?

Geçmişten günümüzde en prestijli meslekler arasında avukatlık yer almaktadır. Avukatların adalet mekanizmasındaki önemli yeri ve etkisi tartışmasızdır. Hukuki teorik olarak en iyi derecede bilen ve pratik alanda da uygulayabilen avukatlar şirketlerden şahıslara hukuki yardıma ihtiyacı olan herkesin yanındadır. Bu değerli mesleği yapmak isteyenler ise hangi okulları okumaları ve akabinde hangi eğitimlerden geçmeleri gerektiği konusunda detaylı bilgi sahibi olmak istemektedir. Doğru bilgiler ışığında adımlarını atmak özellikle gençler için son derece değerli olacaktır.    

Avukatlık Nasıl Olunur? 

Avukatları adliyelerde cübbeleri ile gördüğümüz zaman onlara büyük bir saygı duyuyoruz. Adaletin en iyi şekilde tecellisi için onların haklarını en iyi şekilde savunan kişiler olarak onları tanıyoruz. Peki, avukat olmak için hangi aşamalardan geçmek gerekiyor. Öncelikle avukat olmak isteyenler hukuk fakültesini bitirmek zorundadır. Devlet üniversitelerinde hukuk bölümünü okuyabilmek için üniversite sınavlarında taban üstü belli bir puanı almak şarttır. Devlet üniversitelerini kazanamayan gençler ise özel üniversitelerin hukuk bölümlerine bu okulların şartlarını taşımak koşuluyla kayıt yaptırmaktadır. 

Avukat olmak isteyen öğrenciler, hukuk fakültesini bitirdikten sonra diplomalarını almaktadır. Gerekli belgelerini çalışacakları ildeki ilgili baroya teslim ederek staj dönemine giriş yapmaktadır. Stajyer avukat kimliğini barodan alan avukatlar için bir yıllık staj dönemi başlamaktadır. Bu bir yıllık staj döneminin ilk altı ayı avukat yanında diğer altı ayı ise avukat yanında tamamlanmaktadır. Adliye stajında mahkemelerde ve kalemlerinde dosya işleyişi takip edilmektedir. Avukat yanındaki stajda ise yanında çalışılan avukata yardım edilerek dosyalardan duruşmalara kadar tecrübe kazanılmaktadır. 

Avukatlık Maaşları Nedir? (2021) 

Avukatların aldıkları maaşlar kıdemlerine ve çalıştıkları şirkete ya da kuruma göre değişmektedir. Genel olarak bir avukatlık bürosunda işe başlayan yeni bir avukat, 2021 yılı itibari ile 3.000-TL ile 3.500-TL arasında bir ücret almaktadır. Şirket avukatlarının maaşları ise kıdeme göre değişmekle birlikte 4.000-TL ile 10.000-TL aralığında değişebilmektedir. Devlette çalışan avukatların maaşları ile yasal düzenlemeler doğrultusunda belirlenmekte ve kamu ile paylaşılmaktadır. Avukatlar, İstanbul gibi büyük şehirlerde iş potansiyelinin daha fazla olması nedeniyle çalışmayı tercih etmektedir.