Alışveriş Bütçesi Nasıl Ayarlanmalıdır

Alışveriş Bütçesi Nasıl Ayarlanmalıdır

Alışveriş, şüphesiz çoğu insanın yapmaktan en çok keyif aldığı şeylerden biridir. Kendine, evine veya çevresindeki insanlara bir şeyler almak insanı mutlu eder. Bir işte çalışmamızın en önemli sebeplerinden biri de temel ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek ve gerekli olan alışverişi yapabilmektir. Yani takas sistemi bittiğinden ve para icat edildiğinden beri insanoğlu çalışır ve kazandığı parayla alışveriş yaparak yaşamının devamlılığını sağlar. Aynı zamanda da hoşuna giden şeylere sahip olarak kendini manevi olarak tatmin eder. Fakat alışveriş yaparken göz önünde bulundurulması gereken bir şey vardır: Alışveriş bütçesi nasıl ayarlanmalıdır.

Alışveriş Bütçesi Nasıl AyarlanmalıdırAlışveriş yapmanın mutluluk verdiği şüphe götürmez bir gerçek ancak alışverişe ayrılan bütçe yaşamın devamlılığı ve kalan ödemeler için ayrılan bütçeden fazlaysa evde bazı sıkıntılar doğurabiliyor. Bu tarz sıkıntılarla karşılaşmamak için alışveriş bütçesi düzenlenirken özenli bir plan yapılması gerekir. Plansız yapılan harcamalar gelir gider dengesini orantılamamaya sebep olur. Mutfak masrafları, kıyafet alışverişi ve kişisel harcamalar dışında ev kirası(eğer kirada oturuluyorsa), faturalar, ulaşım ve eğitim masrafları da unutulmamalıdır. Kazanılan miktarın büyük bir çoğunluğu bu harcamalara gitmektedir ve alışveriş harcamalarının dozunu kaçırmak bu harcamalarda eksiklikler oluşmasına neden olmaktadır. Her şahsın kendi bütçe planlamasını 1 ay öncesinden yapması bu sorunları büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır.

Bütçe yönetimi şahsın kendi planlamasıyla oluşur. Örneğin her ay kazanılan miktarın ‘unu veya ‘ini alışverişe ayırmak şahsa bağlı bir şeydir. Ayrılan bu miktar şahsı ay içerisinde sıkıntıya sokar mı veya onu etkilemez mi öncelikle buna karar vermelidir. Alınan ürünlerin gerçekten ihtiyaç olup olmadığı da sorgulanmalıdır. Ayrıca sağlık gibi bazı istisnai durumlar da göz ardı edilmemelidir. Sağlık için bir miktar para kenarda bulundurulursa kaliteli bir hayatın devamlılığı için faydalı olacaktır.